Saturs Visas lapas

Svarīgi, lai, ejot izvēlēties brilles, bērns ir labā noskaņojumā, nav noguris, jo tad vizīte visiem būs patīkamāka. Noderīgi ir jau mājās pārrunāt, kādēļ dodaties uz optikas salonu un ko gaidīt, jo visiem taču ir bail no nezināmā.

Tātad – kam pievērst uzmanību, izvēloties brilles?

Pirmkārt, pašam briļļu ietvaram. Bērns nav pieauguša cilvēka mazāka kopija. Bērna seja vēl tikai veidojas, un tai ir citādāka anatomija nekā pieaugušajam. Kvalitatīvam bērnu briļļu ietvaram tas ir ņemts vērā, un tādēļ, piemēram, pieaugušo petit ietvari, kas domāti pieaugušajiem ar smalkiem sejas pantiem, visticamākais, nebūs piemēroti bērniem.

Izvēloties briļļu ietvaru bērnam, jāpievērš uzmanība deguna balstam. Tas nedrīkst spiest deguna sakni un sānus. Bērniem deguna forma vēl tikai veidojas, un mazākiem bērniem deguna sakne bieži ir daudz zemāka. Tas nozīmē, ka brilles “sēdēs” daudz zemāk, tāpēc jāraugās, lai ietvarā deguna tiltiņš būtu iestrādāts zemāk attiecībā pret lēcu. Tad, uzliekot brilles, tās nespiedīsies pret vaigiem, un acs skatīsies maksimāli tuvu lēcas centram. 

Ietvara platums arī ir ļoti nozīmīgs. Ja tas būs par lielu, visticamākais, optiķim, gatavojot korekcijas lēcas, vajadzēs izmantot lielāku lēcas sagatavi, kas savukārt pievienos papildu biezumu un svaru gatavajām lēcām, tādējādi brilles nebūs estētiski pievilcīgas. Tās būs smagākas, spiedīs degunu un slīdēs nost. Izvēloties minimālo ietvara platumu, kāds nepieciešams, ir iespēja izgatavot plānākas, vizuāli pievilcīgākas un lietošanai ērtākas lēcas, izmantojot to pašu lēcu materiālu. Ja bērnam ir nepieciešama stiprāka korekcija, konsultants optikas salonā ieteiks kādu no plāninātiem lēcu materiāliem, lai uzlabotu lietošanas komfortu un briļļu estētiku.

Ietvara lodziņa formai ir ne tikai vizuāla, bet arī praktiska nozīme. Maziem bērniem ieteicams izvēlēties apaļākas vai ovālas formas lodziņu, turklāt jāraugās, lai lodziņa augstums aptuveni sakrīt ar uzacu līniju. Bērni daudz skatās augšup, un atbilstošs briļļu lodziņš nodrošinās, ka bērns skatās caur briļļu lēcu un brilles pilnvērtīgi pilda savu funkciju.

Svarīgi ir arī pievērst uzmanību kājiņu garumam. Tās nedrīkst būt par garu, lai brilles neslīdētu nost, un arī ne par īsu, jo tas var radīt spiedienu un noberzumus aiz ausīm. Vislabāk, ja briļļu kājiņas tik tikko pieskaras deniņiem (tās nekādā gadījumā nedrīkstētu spiesties ādā un atstāt nospiedumus), un to locījuma vietai vajadzētu sākties tieši pie auss, nodrošinot vienmērīgu piekļaušanos galvai aiz ausīm. Mazākiem bērniem ir pieejami arī ietvari ar lokveida vai cilpveida kājiņām, kur var ievietot gumiju, kas noturēs brilles pareizā pozīcijā.

Pieejams ļoti plašs ietvaru materiālu klāsts – metāla, plastikāta, silikona. Visi šie materiāli der, ja pats ietvara dizains ir radīts atbilstoši bērna sejas anatomijai. Plašā klāsta ir pieejami ietvari, kur dažādi dizaina elementi palīdzēs brillēm kalpot ilgāk, piemēram, speciāli veidotas kājiņu locījuma vietas, kas iztur arī atlocīšanu uz āru.

Otrkārt, briļļu lēcu materiāls. Piemērotākais noteikti būs plastikāts vai polikarbonāts, jo stikla lēcas bērniem nav ieteicamas – tās ir daudz smagākas par plastikāta lēcām un daudz trauslākas, tādējādi arī radot draudus acu veselībai.

Plastikāta materiālu piedāvājums ir plašs, un konsultants palīdzēs izvēlēties atbilstošāko, ņemot vērā korekcijas stiprumu. Polikarbonāta un Trivex materiāliem ir augsta triecienizturība, tādēļ tie ir īpaši piemēroti aktīviem bērniem. Trivex materiālam būs augstāka optiskā kvalitāte nekā polikarbonātam. 

Bērni parasti daudz vairāk laika pavada ārpus telpām nekā pieaugušie, turklāt bērnu acs iekšējās vides ir daudz dzidrākas, tāpēc saules stari nokļūst dziļāk acī. Lēcu materiāli, kur ir iestrādāts UV starojuma filtrs, zilās gaismas filtrs, fotohromie materiāli, ne tikai koriģēs bērna redzi, bet arī pasargās acis no apkārtējās vides ietekmes. 

Īpaši vajadzētu padomāt par lēcu klājumu izvēli. Dzidrinātais klājums novērsīs gaismas atstarošanos no lēcas priekšējās virsmas, kas padarīs lēcas ne tikai vizuāli pievilcīgākas, bet arī atvieglos skatīšanos. Ir pieejami arī dažādi klājumi, kas aizkavē lēcu smērēšanos un nodrošina vieglāku kopšanu. Klājumiem ir atšķirīgas cietības pakāpes, piemēram, dzidrinātais klājums ar uzlabotu cietības pakāpi nodrošinās ilgāku lēcas kalpošanu.

Arī lēcu dizaina izvēle ir ļoti plaša. Sen ir pagājuši tie laiki, kad viena attāluma lēcām bija pieejams tikai viens dizains. Mūsdienās lēcu ražošanā tiek izmantotas dažādas modernas tehnoloģijas, piemēram, free-form tehnoloģija, kas nodrošina ievērojamu optiskās kvalitātes uzlabojumu lēcas perifērijā vai ZEISS Dynamic AgeFit tehnoloģija, kur tiek ņemtas vērā bērnu acu un sejas anatomijas īpatnības, iegūstot izcilu īpaši bērnam piemērotu optiku.

Ja bērnam brilles ārsts ir izrakstījis pirmo reizi, ļoti iespējams, ka redzes pārbaudes laikā tika izmantoti pilieni, kas palielina acs zīlīti un uz laiku samiglo redzi tuvumā. Šādā gadījumā briļļu izvēli optikas salonā ieteicams atlikt uz citu dienu – gan tādēļ, ka ārsta vizīte jau ir bijis liels pārdzīvojums, gan arī tādēļ, ka bērnam ir jāpiedalās briļļu izvēles procesā un skaidri jāredz ietvari.

Taču vissvarīgāk, lai gatavās brilles bērnam patiktu un tās tiktu valkātas, tādēļ, izvēloties jaunās brilles, ieklausieties bērna vēlmēs!

 
 

 

Dalīties ar rakstu