Vēlamies uzskaitīt dažas būtiskākās lietas, kas jāņem vērā, lai redzes pārbaude sniegtu maksimālu rezultātu. Jo arī pie optometrista, gluži kā ārsta kabinetā, notiek divu cilvēku – pacienta un redzes speciālista, kopdarbs.
Bet vispirms par to, kas sagaida cilvēku, kad viņš ierodas uz redzes pārbaudi un ko būtu jāņem līdzi...
Ir būtiski, kāda ir Jūsu pašsajūta!
Ņemiet vērā, ka tas, kādā stāvoklī ierodaties pie optometrista, lielā mērā arī noteiks vizītes rezultātu. Galvenokārt jāsaprot, ka jebkura organisma saslimšana, medikamentu lietošana, nogurums, pārmērīgi liela redzes slodze, nakts darbs, neizgulēšanās un citi faktori, kas organismu "izsit" no ierastā ritma, var atstāt ietekmi uz acu un redzes stāvokli, tāpēc noteikti neiesaku veikt redzes pārbaudi briļļu vai kontaktlēcu izrakstīšanas nolūkā, esot neveselam vai pārmērīgi nogurušam. Ne mazāk svarīgi, sagatavojoties redzes pārbaudei, ir jāapdomā- kādi medikamenti tiek lietoti, ieskaitot hormonālo kontracepciju- kas paaugstina sausās acs sindroma risku. Šie visi faktori noteikti būtu jāizstāsta savam optometristam, jo ir medikamenti, kurus lietojot, redzes stāvoklis var būtiski izmainīties.
Labākā diena redzes pārbaudei – brīvdiena!
Vislabākā diena redzes pārbaudei ir brīvdiena, kad esi ir labi izgulējies, nav lietots alkohols iepriekšējā vakarā, kā arī acis nav "samocītas" pie datora. Nav ieteicams redzi pārbaudīt pēc saspringtas darba dienas, jo īpaši, ja darbs ir pie datora. Mūsu acis var salīdzināt ar muskuli, un jebkurš muskulis, pēc pamatīgas slodzes, nedos optimālo rezultātu. Iesakām pirms pirmreizējās vizītes noskaidrot, kādas acu kaites ir bijušas vecākiem un vecvecākiem, jo ir daudzas acu slimības ar ģenētisko predispozīciju- noslieci pārmantoties. Reizēm var gadīties, ka optometrists tomēr lūdz pacientu ierasties uz atkārtotu vizīti tieši pēc darba dienas, ja sūdzības par redzi parādās tikai vakaros, iestājoties acu nogurumam.
Vislabāk atrast optometristu, kam uzticēt redzi ilglaicīgi!
Ja uz redzes pārbaudi dodies atkārtoti, iesakām sameklēt un sagatavot līdzi ņemšanai iepriekšējos pārbaužu rezultātus - lai optometrists zinātu, kā redze ir progresējusi. Ja redzi pārbaudiet mūsu salonos, tad mums būs daudz vieglāk sekot līdz Jūsu redzes izmaiņām savā sistēmā. Līdzīgi kā dodiet pie ārsta, kur glabājās Jūsu slimības vēsture. Ideālā variantā redzes progresija būtu jānovēro pie viena konkrētā - sev vistīkamākā optometrista. Manā praksē ir pieredzēti daži gadījumi, kad cilvēki bieži vien apzināti noklusē vai vēlas noslēpt iepriekšējo briļļu korekciju, domādami, ka tādā veidā iegūs precīzāku rezultātu. Šī mazā "šmaukšanās" drīzāk var kļūt par kaitēšanu gan sev, gan optometristam - tā ir apzināta speciālista apgrūtināšana, reizēm arī maldināšana, kas var novest pat pie negatīva rezultāta. Uz redzes pārbaudi obligāti ir jāņem līdzi iepriekšējās brilles vai tās, kas tiek lietotas šobrīd! Dažkārt ir gadījumi, kad redzes pārbaude nav iespējama, jo neuzņemos koriģēt, neredzot brilles, pie kurām acis ir "pieradušas", īpaši, ja runa ir par lielām dioptrijām (lieli plusi vai mīnusi) vai augstas pakāpes astigmātismu. Vēlreiz atgādinot, vēlos teikt, ka ļoti būtiski zināt, cik pilna vai nepilna korekcija ir bijusi brillēs, vai ir bijuši cilindri, vai nav, tikpat būtiski ir redzēt arī esošo starpzīlīšu attālumu brillēs, jo reizēm starpība starp esošo un reālo ir tik liela, ka uzreiz tik būtiskas izmaiņas nevar veikt.
Kas tiks darīts redzes pārbaudes laikā un cik ilgi tā noritēs?
Lai pilnvērtīgi pārbaudītu redzi, jārēķinās ar aptuveni 20-45 minūtēm, kuru laikā optometrists noskaidros Jūsu redzes asumu tālumā, tuvumā, akomodācijas funkcijas un acu veselības stāvokli, paralēli pēc nepieciešamības tiks veikti dažādi citi testi refrakcijas noteikšanai. Jāgatavojas, ka pēc nepieciešamības acis var tikt iekrāsotas ar fluorescīnu - sausās acs sindroma noteikšanai. Dzīvē tas izpaudīsies tā - neilgu laiku pēc redzes pārbaudes acu "baltumi" būs nedaudz dzeltenīgi, kā arī iesnās būs dzeltena nokrāsa, taču nesatraucieties - tas ir nekaitīgi un ātri pārejoši.
Kā atsevišķu grupu vēlamies izcelt grūtnieces, kurām jāatceras, ka pēc dzemdībām redzes stāvoklis un refrakcija var mainīties, kā arī tas, ka grūtniecības laikā var būt izteiktāks sausās acs sindroms, līdz ar to nebūtu ieteicams sākt lietot kontaktlēcas grūtniecības laikā.
Ja uz redzes pārbaudi dodies ar domu izmēģināt kontaktlēcas!
Pirmreizējiem kontaktlēcu pacientiem, tāpat kā visiem citiem ir jāatceras viss iepriekšminētais, tomēr ja ikdienā tiek lietotas kontaktlēcas, vairāk uzmanība būtu jāpievērš medikamentu lietošanai un dažādiem vīrusiem, kas var izmainīt asaru sastāvu. Ja esi saslimis, kā pirmreizējo tā atkārtoto kontaktlēcu vizīti vajadzētu pārcelt! Tāpat arī acīm jābūt atpūtinātām. Kas īpaši attiecas uz sievietēm - nākot uz kontaktlēcu vizīti, acīm būtu jābūt tīrām no kosmētikas, jo vizītes gaitā acis tiks vairākkārt aizskartas. Kontaktlēcu pielaikošanas un apmācību procesā nobirs pa kādai asariņai, līdz ar to bieza tušas kārta visu procesu apgrūtinās. Arī, kas attiecās uz galvenokārt sievietēm, uzsākot kontaktlēcu lietošanu ir jāpiedomā par manikīru, jo pārlieku gari nagi var ievērojami apgrūtināt kontaktlēcu izņemšanas un ielikšanas procesu, jo īpaši mācoties to darīt, var pat sevi satraumēt. daudz grūtāk. Jārēķinās ar to, ka pirmreizējā kontaktlēcu vizīte var aizņemt pat līdz 1,5 stundai un acis pēc vizītes būs apsārtušas. Par turpmākajiem norādījumiem pacientu informēs optometrists pēc vizītes.
Ja ievērosiet šos mazos priekšnoteikumus, Jūsu un redzes speciālista kopdarbs pavisam noteikti būs veiksmīgs!