Lēcas ir viens no populārākajiem redzes korekcijas palīglīdzekļiem. Bieži vien kontaktlēcas izvēlas cilvēki, kuri nodarbojas ar kādu sporta veidu, ikdienā ir aktīvi vai vienkārši vēlas izbaudīt komfortu un skaidru redzi visas dienas garumā, neatkarīgi no tā, kur cilvēks atrodas vai ko dara. Taču kontaktlēcām, tāpat kā brillēm, ir jāzina nepieciešamais stiprums jeb dioptrijas, lai tās varētu pilnvērtīgi lietot. Raksta turpinājumā METROPOLE optika salona speciālisti skaidro, kā tiek noteiktas dioptrijas.
Kontaktlēcu parametri
Acis ir ļoti smalks un sarežģīts mehānisms, kurš pilda būtisku funkciju – nodrošina iespēju redzēt. Ja kādu iemeslu dēļ redzes asums ir zudis, nepieciešams meklēt ne tikai iemeslu, bet arī risinājumu, kā radušos situāciju mainīt. Viens no risinājumiem ir lēcas, taču – kā zināt, kuras pirkt? Uz šo jautājumu atbildi atrast palīdzēs optometrists vai acu ārsts. Vizītes laikā būs iespējams piemērīt kontaktlēcas, lai varētu saprast, vai tās vispār ir Tavām acīm piemērotas. Ja viss kārtībā, tad speciālists izrakstīs recepti, tajā norādot lēcas liekuma rādiusu, diametru un atbilstošu stiprumu dioptrijās.
Kontaktlēcas optisko stiprumu nosaka vairāki faktori, tostarp materiāla blīvums, lēcas virsmas izliekums un arī attālums, kādā tā tiek novietota pret aci. Tieši tāpēc nav pareizi uzskatīt, ka izrakstītā briļļu recepte derēs arī kontaktlēcām.
Visbiežāk optimālais attālums no acs ir 12 līdz 14 mm, taču var būt arī izņēmumi, kas nozīmē, ka optometrists veic manuālu mērījumu attāluma noteikšanai. Pēc tam tiek veikts pārrēķins, lai kontaktlēca, kas atrodas tieši acs zīlītes centrā, spētu nodrošināt tādu pašu redzes asumu un kvalitāti kā optisko briļļu lēca.
Ja redzes izmaiņas ir salīdzinoši nelielas (līdz 4 dioptrijām), tad to stiprumi gan kontaktlēcu, gan arī briļļu receptēs būtiski neatšķirsies. Savukārt tuvredzības gadījumā kontaktlēcu stiprums būs mazāks, nekā briļļu, taču tālredzības gadījumā tieši pretēji – būs nepieciešamas lielāku dioptriju lēcas.
Katrai acij atšķirīga stipruma dioptrijas
Var būt arī gadījumi, kad katrai acij ir atšķirīgs dioptriju stiprums. Izrakstot briļļu recepti, tiek norādīts optimālais lēcas novietojums, bet ne vienmēr to ir nepieciešams darīt arī kontaktlēcu gadījumā. Dažkārt kontaktlēcu gadījumā speciālistam nepieciešams veikt sarežģītus aprēķinus par katru parametru atsevišķi.
Kontaktlēcu veidi ikkatra dzīves ritmam
Kad noteikts atbilstošākais optiskais stiprums, ir laiks izvēlēties savam dzīvesveidam vispiemērotākās lēcas:
• vienas dienas. Lēcas no rīta tiek ievietotas acīs un vakarā izņemtas. Nākamajā dienā tiek lietots jauns pāris;
• viena mēneša. Mēneša kontaktlēcas drīkst lietot katru dienu, taču ar šī veida kontaktlēcām nevar doties gulēt. Vakarā, tās nepieciešams izņemt no acīm, dezinficēt ar kopšanas līdzekli un uz nakti ievietot speciālā konteinerītī;
• trīs mēnešu. Šis kontaktlēcu veids ir lielisks risinājums tad, ja nav iespējams piemeklēt standarta lēcas.
Jāņem vērā fakts, ka kontaktlēcu lietošana nozīmē uzņemties zināmas rūpes par to pareizu un regulāru kopšanu, izmantojot speciālo šķīdumu (vienas dienas lēcas ir izņēmums). Taču tas, cik maksā kontaktlēcas, ir atkarīgs no to veida, materiāla, lietošanas ilguma un citiem būtiskiem faktoriem.
Izvēloties kontaktlēcas, vienmēr uzticies redzes speciālistam, kas vislabāk pārzina to veidus, optiskās īpašības, blīvumu un dizainu. Kontaktlēcas ir iespējams iegādāties arī internetā, taču jebkurā gadījumā vispirms ir jādodas pie optometrista vai acu ārsta uz vizīti.
Neveic eksperimentus ar savām acīm, pašrocīgi mainot dioptriju stiprumus, bet gan piesakies uz vizīti METROPOLE optika salonos, kur zinoši un atsaucīgi speciālisti spēs rast visoptimālāko risinājumu un atbildēt uz visiem Tevis interesējošiem jautājumiem!