Saturs Visas lapas
Kontaktlēcas mūsdienās nav nekas jauns, tomēr pirmo reizi ar tām saskaroties, ierasti rodas daudz jautājumu. Varam teikt, ka atbilstošas kontaktlēcas iespējams piemeklēt absolūti katram cilvēkam, jo kontaktlēcu izvēle pēc noteiktiem parametriem ir ļoti plaša. Tāpēc, ja ir radusies vēlme izmēģināt, kā ir pasauli skatīt caur kontaktlēcām, vizīte pie optometrista ir obligāta! Konsultācija ir nepieciešam tādēļ, ka tieši cik atšķirīgi ir cilvēki, tik dažādas arī ir mūsu acis. Ne velti tiek teikts- acis ir kā pirkstu nospiedumi, absolūti individuāli, tāpēc ne vienmēr tas, kas der vienam cilvēkam, būs piemērots otram. 

Pēc piemērotu kontaktlēcu izvēles nekādā gadījumā nevajadzētu aizmirst arī par optiskajām brillēm! Kāpēc? Pavisam vienkārši- brilles izmantosiet brīžos, kad acis būs jāatpūtina no kontaktlēcām!

Un tagad, mazliet par kontaktlēcu priekšrocībām:

  • Lai mūsdienās briļļu ietvaru klāsts ir ievērojami plašs, krāsains un materiālu ziņā bagātīgs, ir cilvēki, kuri brilles valkā nelabprāt - iemesli tam var būt dažādi, tomēr redzēt skaidri vēlamies mēs visi!
  • Kontaktlēcas ieliktas acīs, kustas līdzi ar tām. Ja ikdienā izvēlaties brilles, noteikti piekritīsiet- lai palūkotos sānis, ir jāpagriež galva. Taču kontaktlēcu lietotājam ir vien jāvērš acis sānis. Respektīvi, ar kontaktlēcām redzes lauks ir daudz plašāks, to neierobežo briļļu ietvara malas.
  • Ar kontaktlēcām ir ērtāk lietainā laikā un ziemā, kad puteņo. Brilles, pakļaujot temperatūras un mitruma izmaiņām, mēdz aizsvīst.
  • Ja ir liela refrakcijas atšķirība starp abām acīm, tad dažreiz kontaktlēcas ir vienīgais veids kā var sabalansēt acis, šādos gadījumos ļoti bieži ir grūti panest brilles.
  • Cilvēkam ar tendenci uz šķielēšanu, abu acu kustības muskuļi var strādāt labāk ar kontaktlēcām nekā ar brillēm.
  • Ir izgatavotas speciālās ārstējošas kontaktlēcas, kas aizsargā radzeni, kamēr rit ārstēšanas process.
  • Dažreiz kontaktlēcas ir vienīgais veids, kā var sasniegt apmierinošu redzes asumu – cietās kontaktlēcas radzenes neregularitātes gadījumos, pie keratokonusa, pēc LASIK operācijām, pēc radzenes traumām.
  • Speciālās kontaktlēcas, ko var likt uz traumētas acs, kas veido zīlīti un dod estētisku uzlabojumu.
  • Ir arī speciālas nakts lēcas, kas jālieto nakti, kamēr guļam, un tad pa dienu var redzēt skaidri bez brillēm un kontaktlēcām – šī korekcijas metode tiek saukta par ortokeratoloģiju, un mūsdienās kļūst arvien izplatītāka.

 

Kā atšķiras kontaktlēcas?

Izšķir divus galvenos kontaktlēcu veidus– mīkstās un cietās. Mīkstās kontaktlēcas nedrīkst izžūt un būt sausas, citādi lēca bojājas. Turpretim cietās kontaktlēcas var turēt arī sausā veidā. Mīkstās lēcas jau pirmajā pielaikošanas reizē ir ļoti komfortablas un pēc 15-30 min tās pavisam nejūt. Izvēloties lietot cietās kontaktlēcas, ir jārēķinās, ka pie tām jāpierod daudz ilgāk, toties redzes asums, ko ar tām var iegūt, dažos gadījumos ir augstāks nekā ar brillēm vai mīkstajām lēcām. Mēdz būt gadījumi, kad mīkstās kontaktlēcas lietot nemaz nedrīkst, bet brilles nedod pietiekoši augstu redzes asumu (pie radzenes anomālijām, keratokonusa, pie liela un sarežģīta astigmātisma, pēc LASIK operācijām utt.), un šajā gadījumā cietās lēcas ir vienīgais redzes korekcijas veids.
Tāpat kontaktlēcas atšķiras pēc materiāla, no kāda tās izgatavotas, kā arī pēc lietošanas ilguma. To, kādas kontaktlēcas ir nepieciešamas tieši Jums, var pateikt tikai Jūsu optometrists vai acu ārsts pēc padziļinātas redzes pārbaudes.
Atcerieties! Jebkurām lēcām, tāpat kā brillēm, ir jābūt pareizi piemeklētām! Nekādā gadījumā nedrīkst pirkt un mēģināt piemeklēt lēcas pašiem! Tikai redzes speciālists palīdzēs noskaidrot un pielāgot, kāds kontaktkorekcijas veids ir piemērotākais. Tāpat, ir svarīgi apzināties- lietojot kontaktlēcas, acis nedrīkst būt apsārtušas vai just diskomfortu, jo tā nav norma!
 
Lai gan kontaktlēcām ir dažnedažādas priekšrocības, jebkura kontaktlēca ir svešķermenis acīs. Un acīm ir vajadzīga atpūta, līdzīgi kā mūsu kājām no kurpēm! Atpūtinot acis, kā redzes korekcijas veidu izmantojiet optiskās brilles!  

Dalīties ar rakstu