Saturs Visas lapas

Tas, ko tautā dēvējam par nakts kontaktlēcām, patiesībā ir refraktīvā radzenes terapija jeb ortokeratoloģija. Vienkārši skaidrojot, tās ir kontaktlēcas, ko liekam uz nakti un ar kurām guļam. Pateicoties kontaktlēcas īpašajam materiālam un formai, ko izgatavo katram cilvēkam individuāli, zem šīs lēcas no asarām veidojas hidraulisks spiediens, kādēļ izmainās acs priekšējās virsmas forma. Atšķirībā no radzenes lāzerkorekcijas operācijas, kas ir invazīva metode un ar kuras palīdzību izmaina acs virsmas formu, ortokeratoloģija ir neinvazīva metode, kas izdara ko līdzīgu, tikai šajā gadījumā virsējās epitēlija šūnas pašas pārkārtojas, izmainot acs virsmas formu. Redze koriģējas naktī, un no rīta mēs redzam labi jau bez brillēm un lēcām. 

Kas no nakts kontaktlēcām būs lielākie ieguvēji?

  • Bērni, pusaudži un jaunieši, kuriem notiek strauja miopijas jeb tuvredzības progresija. Pētījumos pierādīts, ka nakts kontaktlēcas ir viena no efektīvākajām metodēm, lai šo progresiju samazinātu vai pat apstādinātu.
  • Pieaugušie, kuriem ir miopija jeb tuvredzība un kuri vēlas atteikties no brillēm un kontaktlēcām, kā arī cilvēki, kam šie korekcijas līdzekļi traucē, piemēram, aktīvi, sportiski cilvēki, kuri peld vai spēlē pludmales volejbolu un nedrīkst vai kuriem ir riskanti likt mīkstās lēcas. Nakts lēcas būs lielisks risinājums arī tiem, kam ir sausas acis, kādēļ viņi nespēj komfortabli lietot mīkstās kontaktlēcas.
  • Nakts kontaktlēcas palīdz situācijā, kad ir nelieli un vidēji mīnusi – labus rezultātus novēro, ja nepieciešamā korekcija ir līdz mīnus 4.00 D (- 6.00 D) un astigmātisms līdz mīnus 1.00 D (-1.75 D).
  • Nakts kontaktlēcas var likt, sākot no septiņu gadu vecuma, tomēr runājot par bērniem, būtiskākais ir tas, lai viņš spētu aprakstīt savas sajūtas un spētu sadarboties. Ar lēcu uzlikšanu un noņemšanu var palīdzēt arī vecāki. Vecuma ierobežojuma nav, taču jāņem vērā, ka cilvēki pēc 40 gadu vecuma, kad tuvumam vajadzīgas vienas brilles, bet tālumam – citas, pavisam atteikties no brillēm nevarēs. 

 

Vai nepieciešams optometrista nosūtījums? 

Piemeklēt nakts lēcas var gan acu ārsts, gan optometrists, bet ne visi to dara un var darīt, jo nepieciešami speciāli izmeklējumi un speciāls aparāts – radzenes topogrāfs, kas nav pieejams visos kabinetos. Radzenes topogrāfs izveido acs priekšējās virsmas karti, un vadoties pēc šiem datiem, ļauj piemeklēt speciālās nakts lēcas. Šī aparatūra nepieciešama arī tamdēļ, lai vēlāk varētu sekot līdzi izmaiņām uz acs virsmas. Tāpat, lai strādātu ar nakts lēcām, vajadzīga papildu apmācība, lai speciālists mācētu šīs lēcas uzlaikot, uzlikt, noņemt, izprast, kas ar acs virsmu notiek un kam jāseko līdzi. Mūsu salonos ir gan šāda aparatūra, gan zinoši speciālisti, tāpēc ikvienu aicinām uz konsultāciju. 

Kas jāievēro, liekot nakts lēcas?

Tās jāliek katru nakti, tāpēc jābūt atbildīgam un ar salīdzinoši stabilu dzīvesveidu. Ar šīm lēcām jāguļ vismaz sešas līdz astoņas stundas. Ja nenodrošinās pilnu ciklu, nākamajā dienā redze var būt miglaināka. Uzliekot nakts lēcas, obligāti vismaz 15 minūtes jāpaguļ horizontāli ar aizvērtām acīm. Pēc tam acis var atvērt un visu skaidri redzēt, ja tas ir nepieciešams. 

Ļoti jāseko līdzi lēcu pareizai kopšanai un pareizai nēsāšanai – to visu konsultācijā izstāstīs optometrists. 

Atceries!

Nakts lēca jāuztver kā medicīnas ierīce – tā strādās tikai tad, ja mēs ar to darbosimies pareizi!

Vai lēcas netraucēs nakts mieru? 

Parasti ar mīkstajām lēcām gulēt neiesaka, bet nakts lēcas ir tam īpaši paredzētas. Tās izgatavo no materiāla ar ļoti augstu skābekļa caurlaidību un ar šīm lēcām gulēt ir droši. Tās acīm nenodara nekādu kaitējumu, guļot nav jūtama ne graušana, ne nepatīkama sajūta. Nakts lēcas ir cietās lēcas, to materiāls ir daudz stingrāks nekā mīkstajām lēcām. Pielaikojot nakts lēcu, sākumā var just nelielu diskomfortu, taču tas nav izteikts, jo starp aci un lēcu visu laiku ir asaru plēvīte, kas neļauj lēcai pieskarties acij. Līdz ar to arī nakts laikā guļot tā diskomfortu nerada. Tieši otrādi – ja cilvēkam, piemēram, ir sausas acis, nakts lēcas var būt komfortablākais redzes korekcijas variants. 

Kad gaidāms rezultāts?

Lielākajai daļai izteikts redzes uzlabojums vērojams jau pirmajās dienās, bet absolūtais vairākums komfortabli jūtas vienas vai divu nedēļu laikā.  Sākotnēji ir pārejas periods, tāpēc pirmajās dienās vēl kādu laiku būs vajadzīgas brilles vai dienas mīkstās lēcas. Vienas divu nedēļu laikā redze nostabilizējas un cilvēks jūtas komfortabli visu dienu – efekts saglabājas līdz pat 24-36 stundām, bet lēcas jāliek katru nakti bez izņēmuma. Tā kā acs priekšējā virsma, radzene ir elastīga, tiklīdz nakts kontaktlēcas pārtrauc lietot, dažu dienu laikā radzene atgriežas savā sākotnējā formā. Un tad atkal vajadzēs iepriekšējās brilles vai lēcas. 

Nakts kontaktlēcu plusi:

  • samazina miopijas progresiju;
  • koriģē redzi, kamēr cilvēks guļ un ļauj dienas laikā redzēt skaidri bez brillēm vai kontaktlēcām;
  • palīdz atbrīvoties no brillēm un kontaktlēcām bez ķirurģiskas iejaukšanās;
  • atgriezeniska metode – pārtraucot terapiju, radzenes forma atgriežas iepriekšējā stāvoklī;
  • nav vecuma ierobežojuma.
Dalīties ar rakstu