Saturs Visas lapas

Tuvredzība jeb miopija ir redzes refrakcijas stāvoklis, kura gadījumā gaismas stari fokusējas pirms tīklenes, tāpēc attēls veidojas neass un rodas sūdzība par miglainu un neskaidru redzi tālumā. Visbiežāk tuvredzība attīstās sākumskolas vai pamatskolas laikā, jo bērnam strauji augot, aug arī acsābols. Turklāt, jo agrākā vecumā attīstās miopija, jo straujāka tās progresija sagaidāma. 

Kāpēc attīstās tuvredzība?

Ir vairāki faktori, kas ietekmē tuvredzības attīstīšanos un progresēšanu. Galvenie no tiem ir:

• Ģenētiskais faktors: Tuvredzību pieskaita pie ģenētiski pārmantojamiem redzes traucējumiem. Risks attīstīties tuvredzībai palielinās, ja vienam vai abiem vecākiem ir miopija. 

 Dzīvesveids: Monotona redzes slodze tuvumā (piemēram, viedtālruņa, planšetdatora lietošana vairāk kā 2 h dienā) var ietekmēt tuvredzības attīstīšanos un progresēšanu.

• Vide: Pētījumos pierādīts, ka augstāks risks attīstīties tuvredzībai ir tiem bērniem, kas ikdienā pavada maz laiku ārpus telpām (mazāk kā 2 h dienā).

Kāpēc tuvredzību nedrīkst atstāt bez ievērības? 

Bērnu un jauniešu skaits, kuriem attīstās miopija, strauji pieaug. Tiek lēsts, ka 2050. gadā vairāk nekā 50% pasaules iedzīvotāju būs tuvredzīgi. Lai arī tuvredzību, lielākoties, var veiksmīgi koriģēt ar brillēm, kontaktlēcām vai refraktīvo ķirurģiju, diemžēl tuvredzība rada izmaiņas acs struktūrās un būtiski palielina riskus dažādu acu saslimšanu attīstībai dzīves laikā (piemēram, tīklenes atslāņošanās, miopiska makulopātija u.c.). Turklāt, jo lielāka ir miopija, jo augstāks ir slimību attīstības risks. Šīs slimības var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti, tādēļ ir ļoti svarīgi izdarīt visu iespējamo, lai maksimāli palēninātu miopijas progresēšanu.

Kā palēnināt tuvredzības strauju progresēšanu?

Par strauju miopijas progresēšanu saucam situāciju, ja miopija palielinās par 1D (dioptriju) vai vairāk viena gada laikā. Taču arī lēnāka miopijas progresija ir ļoti regulāri jānovēro un nepieciešamības gadījumā – briļļu vai kontaktlēcu stiprumi ir jāmaina. 

Tā kā bērni reti sūdzas par redzes pasliktināšanos un sūdzības vai pazīmes ir diezgan nespecifiskas, ikvienam būtu nepieciešamas regulāras redzes pārbaudes, lai laikus atklātu iespējamu redzes defektu un rīkotos.  Tuvredzības gadījumā, lai samazinātu tās progresēšanu, ar brillēm vai kontaktlēcām un dzīvesveida maiņu kontrolē acs refraktīvā stipruma un aksiālā garuma izmaiņas gada laikā. Kā to panākt?

• Atbilstoša korekcija: Ja bērnam ir miopija, ļoti svarīga ir pilna optiskā korekcija pastāvīgai nēsāšanai. Ir pierādīts, ka nepilna korekcija veicina vēl lielāku miopijas pieaugumu, nevis to apstādina vai samazina. Tādēļ gadījumos, ja bērnam ir izrakstītas brilles tuvredzības koriģēšanai, tās noteikti ir jālieto un redzi jāpārbauda atbilstoši redzes speciālista rekomendācijām, bet ne retāk kā reizi gadā.

• Specializētu briļļu lēcu lietošana: Ir izstrādātas briļļu lēcas, kas palēnina vai pat apstādina miopijas progresēšanu, piemēram, ZEISS MyoCare. ZEISS MyoCare lēcā apkārt centrālajai zonai ir funkcionālā zona, kas realizēta ar patentētu C.A.R.E.® tehnoloģiju (Cilindriski Apļveida Refrakcijas Elementi). Šī tehnoloģija ierosina regulācijas mehānismu acs aizmugurē, lai samazinātu tālāku acs ābola pagarināšanos un tādejādi palēninātu tuvredzības progresēšanu.

Šo lēcu efektivitāte tuvredzības kontrolēšanā ir zinātniski apstiprināta. Lēcai ir divi dizaini: bērniem līdz 10 gadu vecumam (ZEISS MyoCare) un bērniem no 10 gadu vecuma (ZEISS MyoCare S). Starptautiskais pētījums parāda, ka abās vecuma grupās, lietojot MyoCare vai MyoCareS briļļu lēcas, miopijas progresēšanas temps ir būtiski mazāks nekā gadījumos, ja tiek lietotas standarta viena stipruma monofokālās briļļu lēcas. 

• Ortokeratoloģija: Ortokeratoloģija ir redzes korekcijas metode, kura ir arī zinātniski pierādīta kā efektīva metode tuvredzības progresēšanas kontrolē. Šī metode balstās uz specializētu un individuāli pielāgotu kontaktlēcu lietošanu nakts laikā, kamēr bērns guļ. Kontaktlēcām ir īpašs materiāls (tās ir cietās, gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas) un forma, ko izgatavo katram cilvēkam individuāli. Zem šīs lēcas no asarām veidojas hidraulisks spiediens, kādēļ izmainās acs radzenes forma, taču tas ir atgriezenisks process. Tā kā šis ir redzes korekcijas veids, tad bērns dienas gaitā, izņemot lēcas no rīta no acīm ārā, visu dienu redz labi bez tām, taču vakarā lēcas ir atkal jāliek acīs iekšā. Ortokeratoloģija ir viena no efektīvākajām miopijas kontroles metodēm.

Redzes slodzes ievērošana: Ir svarīgi ierobežot tuvuma redzes slodzi (viedierīces, lasīšana, zīmēšana u.c.). Brīvajā laikā tai nevajadzētu pārsniegt 2 stundas un svarīgi ievērot pauzes starp tuvuma darbu – ik pēc 20 minūtēm, kas pavadītas skatoties tuvumā, acis ir jāatpūtina -  jāpaskatās tālumā. Būtiski ievērot arī optimālu darba attālumu – tam jābūt ne mazākam kā 40 cm. Svarīgs ir arī pietiekoši labs un vienmērīgs apgaismojums.

• Acu atpūtināšana: Veicot darbu tuvumā, ievērot pārtraukumus, piemēram, 20-20-6 likums: ik pēc 20 minūšu tuvuma darba, vismaz uz 20 sekundēm būtu jāpārslēdz skats, skatoties vismaz 6  metru attālumā.

• Ārā pavadītais laiks: Miopijas kontroles nolūkos ļoti svarīgi vismaz 2 stundas dienā pavadīt ārpus telpām, svaigā gaisā. Tāpat svarīgi atcerēties arī par fiziskajām aktivitātēm.

• Citi miopijas kontroles veidi: Ir pieejamas arī specializētas mīkstās kontaktlēcas miopijas kontrolei – aktīviem, sportiskiem bērniem, kam brilles var traucēt un ne tikai. Atropīna pilieni – medikamentoza terapija, ko var nozīmēt oftalmologs jeb acu ārsts, tomēr novērojami vairāki nevēlami blakusefekti, piemēram, grūtības veikt darbu tuvumā un fotofobija. Bifokālas un progresīvās briļļu lēcas – mūsdienās, kad parādījušies specializētas briļļu lēcas miopijas kontrolei, šīs izmanto reti, arī to efektivitāte ir salīdzinoši zema.

Ja bērnam ir diagnosticēta tuvredzība vai bērns ir riska grupā ar lielāku iespējamību tuvredzībai veidoties, ļoti svarīgi ir vismaz 1 reizi gadā pārbaudīt redzi pie sava redzes speciālista un tieši speciālists, balstoties uz Jūsu bērna redzes izmeklējumiem un individuālās situācijas, ieteiks piemērotāko metodi miopijas kontrolei.

Pieteikties redzes pārbaudei elektroniski iespējams ŠEIT.

Dalīties ar rakstu