Brīdī, kad redze kļuvusi nepietiekami asa bez briļļu vai kontaktlēcu palīdzības, vai rodas aizdomas par kādu no acu slimībām, aktuāls kļūst jautājums, pie kā doties – acu ārsta jeb oftalmologa vai optometrista? Svarīgāko par šo tematu uzzināsiet šī raksta turpinājumā!
Optometrists palīdz atrast piemērotākās kontaktlēcas un brilles
Optometrists ir ārstniecības persona, kura:
• veic pacienta primāro redzes aprūpi – novērtē redzes funkcijas un redzes orgānu struktūras;
• diagnosticē redzes refraktīvos un funkcionālos defektus;
• izraksta briļļu vai kontaktlēcu receptes, kā arī novērtē kontaktlēcu atbilstību un veic kontaktlēcu lietošanas apmācības;
• konsultē par redzes profilakses un ergonomikas jautājumiem.
Optometrists palīdz risināt tādas redzes problēmas kā tālredzība un tuvredzība, astigmātisms, presbiopija un akomodācijas darbības traucējumus. Attiecīgais speciālists arī izskaidros, kādas brilles un kontaktlēcas jūsu vajadzībām un vēlmēm ir vispiemērotākās, kā arī sniegs padomus to lietošanā un kopšanā. Ja optometristam šķitīs, ka jums ir kādas saslimšanas, kā piemēram, katarakta vai glaukoma, viņš jūs novirzīs pie acu ārsta, jo optometrista kompetencēs neietilpst acu slimību ārstēšana un medikamentu izrakstīšana.
Apmeklējot optometristu, noteikti tiks veikta redzes pārbaude, kā arī novērtētas acs priekšējo un mugurējo daļu struktūras un izmērīts acs spiediens. METROPOLE optikas salonos acs spiediena mērīšana tiek veikta, izmantojot bezkontakta ierīci, kā rezultātā izmērījums ir ātrs un nesāpīgs. Jāpiebilst, ka acu spiedienu nepieciešams noteikt vismaz 1x gadā cilvēkiem, kuri sasnieguši 40 gadu vecumu, vai kuru tuvākajiem radiniekiem ir diagnosticēta glaukoma. Kā arī jāvērš uzmanība, ka pārāk augsts spiediens acīs var neatgriezeniski bojāt redzes nervu, izraisot pat aklumu.
Acu ārsts jeb oftalmologs nodrošina redzes sistēmas un acu ķirurģisko un medicīnisko aprūpi
Oftalmologs, jeb acu ārsts:
• nodarbojas ar acu slimību ārstēšanu un uzraudzību;
• sniedz palīdzību akūtos gadījumos (acu traumas, svešķermeņu izņemšana no acs u.c.);
• veic ķirurģiskas un invazīvas manipulācijas (tostarp – redzes lāzerķirurģiju);
• ja nepieciešams, izraksta medikamentus;
• veic redzes sistēmas komplikāciju diagnosticēšanu, kuras izraisa vispārējās organisma slimības, kā piemēram, acs tīklenes izmaiņas cukura diabēta gadījumā.
Apmeklējot acu ārstu, speciālista kabinetā redzēsiet dažādas specializētas ierīces un aparatūru, kas ir nepieciešama, lai veiktu precīzus izmeklējumus, kā piemēram, glaukomas vai citu acu slimību gadījumā. Oftalmologa pakalpojumu klāstā teorētiski var būt arī redzes pārbaude, lai izrakstītu kontaktlēcas vai brilles, taču jāņem vērā, ka redzes korekcijas līdzekļu nozīmēšana neietilpst acu ārsta pamatuzdevumu sarakstā.
Optiķis – speciālists, kurš izgatavo brilles
Optiķa jeb briļļu meistara galvenais uzdevums ir precīzs un tehnisks – izgatavot brilles jūsu izvēlētajā ietvarā, vadoties pēc jūsu receptes, kuru izrakstījis optometrists vai acu ārsts. Optiķi arī var sniegt konsultāciju par to, kā pareizi izmantot brilles un kā izvēlēties briļļu lēcas.
Vai esat nolēmis pārbaudīt savu redzi? Optikas salonos METROPOLE jūs jau gaida modernākais aprīkojums un zinoši speciālisti – piesakieties vizītei Metropoleoptika.lv mājaslapā! Salonos, visā Latvijā, pieejama profesionāla redzes pārbaude ikvienam – gan pieaugušajiem, gan senioriem un bērniem, turklāt izveidojot klienta karti, saņemsiet draudzīgas atlaides.