Saturs Visas lapas

Vai esi nolēmis tikt pie jaunām optiskajām brillēm? Izcila doma! Pati galvenā lieta, lai pasūtītu jaunas brilles, ir BRIĻĻU RECEPTE. Pēc tās jādodas pie redzes speciālista, kurš veiks redzes pārbaudi un uzrakstīs Tavām acīm un dzīvesveidam piemērotāko briļļu recepti. Taču katras optikas vai acu klīnikas briļļu receptes pēc izskata ir atšķirīgas un dažreiz atšķiras arī lietoto terminu saīsinājumi vai pieraksta formas, tādēļ ja vien neesi optikas darbinieks vai briļļu lietotājs “ar stāžu”, receptes izlasīšana un saprašana sākumā var būt mazlietiņ piņķerīga.  Tad nu mēs nākam palīgā un kopā mēģināsim atšķetināt briļļu receptē rakstīto.

1) OD un OS – dažreiz redzes speciālisti labās un kreisās acs apzīmēšanai lieto saīsinājumus LA (labā acs) un KA (kreisā acs), taču bieži vien tiek izmantots arī latīniskos nosaukumus – oculus dexter (OD jeb labā acs) un oculus sinister (OS jeb kreisā acs). Tādēļ, ja Tavā briļļu receptē ir  lietoti šie apzīmējumi, tad zini – pie OD atradīsi visu informāciju par savu labo aci, bet pie OS – par kreiso. 

2) SPH/sfēra – šie cipari nozīmē to, cik stipras būs Tavas brilles vai precīzāk – cik liela būs Tavu briļļu sfēriskā komponente. Jeb kā tautā saka – cik lieli ir Tev nepieciešamie “plusi” vai “mīnusi”. Lēcas stiprumu mēra dioptrijās (apzīmē ar D), un briļļu stiprumi tiek izrakstīti ar 0.25D lielu soli. Dažreiz mēdz būt situācija, ka šajā ailītē ir ierakstīti nevis skaitļi, bet burtu salikums pl (vai  planum) – tas nozīmē, ka sfēriskais stiprums ir nulle un pasūtot brilles internetā, Tev ir jānorāda – 0.00.

3) CYL/cilindrs un AXIS/AX/ass – ja Tev ir astigmātisms , tad Tavā receptē būs ierakstīti skaitļi ne tikai pie sph (sfēras), bet arī ailītēs pie cyl (cilindrs) un axis (ass). Šie skaitļi norādīs, cik stipra cilindriskā korekcija (cyl) Tavās brillēs ir nepieciešama, kas tāpat kā sfēriskais stiprums būs norādīts dioptrijās ar soli 0.25D, savukārt axis (ass) apzīmē, kādā virzienā cilindriskais stiprums ir jāievieto brillēs un to norāda grādos no 0 līdz 180 ar soli 5°.

Vienu un to pašu cilindrisko korekciju dažādi speciālisti var pierakstīt divejādi – lietojot plus vai mīnuss cilindra formu. Tādēļ nesatraucies, ja pēkšņi Tavā receptē parādās krasi atšķirīgi skaitļi un cilindrs no mīnuss ir kļuvis par plusu vai otrādi  – tas nenozīmē, ka kāds no speciālistiem ir kļūdījies vai Tava redze ir pēkšņi būtiski izmainījusies – iespējams, ka tikai tiek lietoti dažādi pieraksti, kuri abi ir korekti. Ja jaunajā receptē cilindrs ir norādīts ar pretējo zīmi, tad visticamāk arī ass par ~90° atšķirsies no iepriekšējās receptes un arī sfēra visbiežāk būs ar citu stiprumu. Kā arī ņem vērā, ka briļļu receptēs ass 0° un 180° ir pilnīgi tas pats, un abi šie lielumi nozīmē cilindriskā stipruma nepieciešamību horizontālā virzienā - ja abās receptēs cilindrs ir ar vienādu stiprumu un zīmi, bet vienā ass ir 0°, bet otrā 180°, satraukumam nav pamata, jo tas ir tas pats.

Ja tomēr ir šaubas par jaunās receptes atšķirībām no iepriekšējās, vērsies pie sava redzes speciālista vai optikas salonā, lai tās salīdzinātu un sirds būtu mierīga - redze un acu labsajūta tomēr ir ļoti svarīgs pilnvērtīgas dzīves aspekts un katra briļļu recepte ir īpaši pielāgota konkrētā briļļu lietotāja acīm un ikdienas vajadzībām, ņemot vērā gan iepriekšējo pieredzi, gan arī radušās izmaiņas, piemēram, acu struktūrās, redzes funkcijās, dzīvesveidā vai briļļu pielietojumā - tāpēc nelielas izmaiņas receptē nebūt nenozīmē tikai kaut ko sliktu un bieži vien šīs izmaiņas var nozīmēt pat precīzāk pielāgotas brilles tieši Tev un Tavai ikdienai, taču briļļu receptes parametru kombinācijas var būt daudz un dažādas, tāpēc neliksim Tev lauzīt galvu, lai izvērtētu to, ko mūsu specālisti ir apguvuši un praktizējuši jau gadiem ilgi - droši vērsies pie mums, lai varam palīdzēt Tev  labāk ieraudzīt!

Kāpēc pasliktinās redze?

4) ADD  jeb aditīvs – ja šajā ailītē ir ierakstīts kāds skaitlis, tas nozīmē, ka skatoties tālumā un tuvumā, Tev būs nepieciešamas dažāda stipruma brilles vai brilles ar progresīvajām vai pretnoguruma briļļu lēcām. Daži redzes speciālisti lieto receptes, kur netiek norādīts aditīva stiprums, bet katrai acij ir divas ailītes – augša un apakša. Augša nozīmē, ka šāds stirpums nepieciešams brillēm tālumam, taču apakša  ir tuvuma briļļu stiprums. Atšķirība starp tuvuma un tāluma stiprumiem arī ir aditīva lielums. Taču ja Tavā receptē ir aizpildīta add ailīte vai arī Tev ir recepte ar aizpildītām “augša” un “apakša” ailītēm, droši raksti mums vai jautā mūsu konsultantiem optikā un mēs palīdzēsim saprast kāda tipa briļļu lēcas ir vispiemērotākās tieši Tev!

Vairāk par tuvuma redzes izmaiņām lasi šeit!

5) Starpzīlīšu attālums (PD vai DPP) – šie skaitļi norāda attālumu starp abu zīlīšu centriem un šo attālumu ir ļoti svarīgi zināt, lai brilles izgatavotu precīzi.  Ja attālums no vienas acs zīlītes līdz deguna saknes vidum ir vienāds ar otras acs zīlītes attālumu līdz deguna saknes vidum, tad attālums tiks rakstīts ar vienu skaitli, piemērama, 62 mm. Taču ļoti bieži ir novērojama neliela asimetrija, tādēļ receptē var būt ierakstīts kopējais attālums un iekavās norādīts katras acs dalītais attālums, piemēram, 62 mm (30/32) vai arī uzreiz ierakstīts, ka labajai acij tie ir 30 mm, taču kreisajai – 32 mm. Ja Tavā receptē ir norādīts tikai kopējais attālums, tad, pasūtot brilles, tas ir jāizdala ar 2.

Vēl svarīgi zināt, ka starpzīlīšu attālums var atšķirties, ja tiek pasūtītas brilles tālumam vai tuvumam – parasti, skatoties tuvumā, attālums kļūst par dažiem milimetriem mazāks. Tādēļ var būt, ka receptē ir ierakstīti atsevišķi skaitļi, piemēram, tālumā 62 mm, bet tuvumā 58 mm. Ja pasūti brilles lasīšanai, Tev ir jāizvēlas tuvuma starpzīlīšu attālums.

Receptē būs norādīts arī kādam mērķim brilles ir izrakstītas – tālumam, darbam (lasīšanai un darbam tuvumā vai datora attālumā) vai pastāvīgai nēsāšanai. Tāpat receptē redzes speciālisti norāda briļļu lēcu rekomendācijas, piemēram, progresīvo, pretnoguruma vai ofisa lēcu dizainus, tonētas vai fotohromās jeb hameleona lēcas, klājumus auto vadīšana vai ar aizsardzību pret zilo gaismu.

Dalīties ar rakstu